Rytiersky turnaj na koňoch
Radi by ste turnaj videli na svojej akcii? Kliknite na tlačidlo nižšie a my vám radi poskytneme doplňujúce informácie.
Radi by ste turnaj videli na svojej akcii? Kliknite na tlačidlo nižšie a my vám radi poskytneme doplňujúce informácie.
Rytiersky turnaj Hector je zasadený na prelom 14 a 15. storočia a to presne preto, aby ste si mohli užiť to najlepšie čo svet rytierov priniesol.
Panoši priťahujú plátové zbroje svojim pánom, slabé miesta prekryjú krúžkovým pletivom. Zlatými rytierskymi opaskami im ovinú bedrá. Kone zahalia do heraldických čabrak, drahých brokátov a alabastrov tak aby prezentovali domy svojich pánov. Z farebných vlajok, ktorými vyznačia hranice kolbiska sa hrôzostrašne škeria mýtické postavy, draci, vlci a levy.
Na tribúnu sa schádzajú dámy. Nedávajú na sebe znať ťarchu šiat. Často tri vrstvy prepychových látok so všitými perlami a drahými kameňmi ťažia ich plecia. Mávnutím palice senešál odštartuje turnaj.
Rytieri sa predháňajú v naháňaní sympatií. Kolbou roztáčajú nebezpečnú kvintánu, presnosť svojej ruky ukážu pri nabodávaní krúžkov, svižnou jazdou kľučkujú medzi panošmi aby vyplnili všetky úlohy, ktoré si na nich vymysleli prítomné dámy. To všetko je však len predohra k najväčšiemu divadlu.
Tjost alebo klanie. Je to skutočne nebezpečná zábava. Vždy len dvaja protivníci, ich spenené paripy a dlhé kolby. V zlomku sekundy dosiahnu kone plný trysk, prichádza krátky moment rozhodnutia a drvivý náraz. Kto spadne, komu sa rozlomí štít, kto stratí drahocenný klenot z hlavy a kto zostane víťazom tohto nájazdu?
Práve toto sú tie najopojnejšie okamihy našich vystúpení. No zábava nekončí. Každý rytier sa musí predviesť v Nachturniere. V spleti koní rýchlo meniť smer a manévrovať, splynúť s koňom v jedno, aby nakoniec zasadil tvrdú ranu súperovmu klenotu. Len tak sa mu podarí opantať dámy na tribúne.
Hoci dnes sa pod vplyvom filmovej kuktúry pojmom turnaj označuje najmä zrážanie rytierov v klaní, prípadne celá slávnosť, v stredoveku to tak nebolo.
Turnajom sa rozumela len jedna disciplína, v ktorej proti sebe zväčša stáli viacerí rytieri. Niekedy ich boli aj stovky. Ich úlohou bolo obstáť v hromadnom boji, ktorý sa neraz podobal na skutočnú bitku. Veľké množstvo zranení pri tejto disciplíne spôsobilo, že sa postupne formovali rôzne pravidlá, obmedzenia, či zástupné zbrane.
Víťaz bol volený prítomnými dámami na základe chrabrosti a šikovnosti rytiera.
Rôzne názvy v podstate pre jednu disciplínu, ktorá však v priebehu histórie získala mnoho variant, či už vzhľadom na krajovú alebo zvykovú obľúbenosť.
Podstata však bola vždy rovnaká. Dvaja jazdci proti sebe stáli s dlhými kolbami a snažili sa zasiahnuť súpera. Spomeňme napríklad varianty stechen a rennen. Pri stechen sa využívala pomerne hrubá kolba so železnou korunkou a zmyslom bolo jej zlomenie na čo najväčší počet kúskov. Cieľom nebolo vyhodiť súpera so sedla, čomu boli prispôsobené aj takzvané vysoké sedlá so silnou opierkou. Medzi súpermi sa nachádzala vysoká bariéra. Rennen bola iná káva. Čítajte ďalej:
Rennen bola obľúbená varianta klania najmä v nemeckých krajinách. Súperi boli zväčša slabšie vyzbrojení, sedeli na nízkych sedlách a mohla ale zväčša nebola medzi nimi bariéra. Úlohou bolo vyhodiť súpera zo sedla. Často sa súperi dohodli, že klanie neprebehne v relatívne bezpečných turnajových zbrojách, ale do tjostu nastúpia v ľahšej vojenskej zbroji a kopije nebudú opatrené bezpečnou korunkou, ale ostrým hrotom. Hoci by sa mohlo zdať, že tento variant bol raritný opak je pravdou a udržal si svoju obľubu až do konca stredoveku.
Samozrejme nezabudnime, že pri všetkých variantoch bola prioritným cieľom hlava a nie štít.
Doslovný preklad názvu tejto disciplíny "po turnaji" naznačuje o čo išlo.
Táto disciplína sa naozaj konala na konci Turnajových dní, ako spestrenie, zábava alebo skrátka v prípade, že rytieri neboli ešte dostatočne vybúrení. Úlohou rytierov bolo v hromadnej štvanici zhodiť alebo zničiť súperov klenot, ozdobu prilbice. Za týmto účelom držali v rukách tupé meče alebo drevené mlaty.